آشنایی با اصطلاحات کاربردی سیستم عامل IOS

آشنایی با اصطلاحات کاربردی سیستم عامل IOS

 

1. iDevice

در یک اصطلاح غیر رسمی و بسیار رایج به تمام دستگاه های ساخته شده توسط شرکت اپل آی دیوایس (Idevice) گفته می شود. بصورت کلی به هر دستگاهی که از سیستم عامل IOS استفاده می کند idevice گفته می شود.

 

2. Firmware

فرم ور یا میان افزار به نرم افزار واسطی گفته می شود که امکان دسترسی به سخت افزار و مدیریت آن را برای سایر نرم افزارها فراهم می کند. به زبان ساده تر  فرم ور وظیفه ترجمه و اجرای دستورات نرم افزار توسط سخت افزار را به عهده دارد.

 

3. iOS

آی او اس (iPhone Operating System) سیستم عامل انحصاری ساخته شده توسط شرکت اپل است که در تمام محصولات این شرکت استفاده می شود. تمام گوشی های ایفون دارای سیستم عامل IOS هستند.

 

4. Unlock

گوشی آیفون در مدل Unlock و Lock به بازار عرضه می شود. تفاوت این دو مدل در محدودیت سری لاک (lock) به استفاده از سیم کارت یک اپراتو مشخص می باشد. گوشی های مدل لاک دارای قیمت پایین تری نسبت به گوشی های آنلاک هستند و می توان با انجام کمی تغییرات نرم افزاری محدودیت گوشی های لاک را برداشت و از تمام سیم کارت های اپراتورهای مختلف در آن استفاده کرد.

در اصطلاح به انجام این تغییرات آنلاک کردن ایفون گفته می شود. البته توجه داشته باشید که این دو مدل گوشی از نظر سخت افزاری هیچ گونه تفاوتی با هم ندارند و این محدودیت و پایین بودن قیمت بعلت قرارداد بین شرکت اپل و اپراتوری بوده که گوشی بر روی آن lock شده است.

 

5. Jailbreak

جیلبریک کردن به عملی گفته می شود که شما با انجام برخی تغییرات نرم افزاری در محصولات اپل از امکان شخصی سازی های بیشتر و نصب برنامه های کرک شده برخوردار می شوید. جیلبریک کردن معادل کلمه روت کردن در گوشی های اندرویدی است و به واسطه جیلبریک دسترسی کاربر به فایل های سیستمی بیشتر می شود.

با جیلبریک کردن اپل هیچ آسیبی به آن وارد نشده و تمام برنامه ها و فایل های موجود در دستگاه به همان شکل قبلی خود باقی می ماند. با اینکه جیلبریک کردن ایفون باعث ابطال گارانتی آن می شود ولی از لحاظ قانونی جیلبریک کردن گوشی هیچگونه مشکلی نداشته و شرکت اپل نتوانست غیرقانونی بودن جیلبریک را اثبات کند.

 

6. Cydia

بعد از جیلبریک کردن ایفون یا آیپد اپلیکیشن Cydia بصورت خودکار در Idevice نصب می شود و به وسیله آن می توانید تمام برنامه های کرک شده را نصب و اجرا کنید. توجه داشته باشید که اگر از ایفون یا آیپد جیلبریک نشده استفاده می کنید برای نصب برنامه فقط بايد از طريق iTunes و فروشگاه App Store اقدام کنيد ولی بعد از جیلبریک کردن ایفون امکان نصب برنامه های کرک شده از طریق Cidya وجود خواهد داشت و می توانید بدون هيچ گونه هزينه اي به بازي ها و نرم افزار هاي iTunes دسترسي پيدا کنيد .

( امکان نصب و استفاده از Cidya تنها بعد از جیلبریک کردن ایفون یا آیپد وجود دارد.)

7. Tweak

به نرم افزارهایی که از طریق Cydia نصب می شوند را اصطلاحاً توییک (Tweak) گفته می شود و با نصب توییک ها می توانید تغییرات و شخصی سازی های دلخواه را در سیستم عامل iOS اعمال کنید.

 

8. Safe Mode

حالتی از اجرای سیستم عامل iOS است که  مانند سیستم عامل اندروید در آن تنها نرم افزارهای ضروری اجرا شده و توسط آن می توان توییک ها یا نرم افزار هایی که باعث اختلال در سیستم عامل ios شده اند را حذف کرد.

برای فعال کردن حالت Safe Mode در ایفون کافیست با نگهداشتن همزمان کلید Power و Home برای مدت ۶ ثانیه (تا زمانی که لوگوی اپل بر روی صفحه دیده شود) دستگاه را وادار کنید تا به طور خودکار ریست شود . به محض روشن شدن دوباره دستگاه (نمایان شدن آرم اپل) کلید Volume Up (+) را نگه داشته تا دستگاه به طور کامل بالا آمده و بتوانید وارد محیط سیستم عامل شوید. همانطور که مشاهده خواهید کرد بسیاری که از توییک های نصب شده بر روی دستگاه به حالت غیر فعال در آمده است. حالا می توانید وارد سیدیا شده و توییک مشکل ساز را پاک کرده و دوباره دستگاه خود را ریست کنید.

9. Restore

آپدیت سیستم عامل iOS به آخرین نسخه توسط آیتونز که همراه با برگرداندن آن به تنظیمات کارخانه نیز هست را Restore می نامند.

 

10. Recovery Mode

در زمان Restore می توانید با بردن گوشی به حالت Recovery Mode سیستم عامل IOS را بصورت استاندارد Restore یا Update کنید. در این حالت امکان دانگرید سیستم عامل وجود ندارد.

 

11. DFU Mode

DFU Mode یا (Device Firmware Upgrade)  به معنای آپگرید کردن نرم افزار اصلی دیوایس یا فریمور می باشد. زمانی که  آیفون، آیپاد یا آیپد خود را در حالت DFU قرار می دهید، دیوایس شما با آیتیونز ارتباط برقرار کرده اما سیستم عامل IOS بوت نمی شود؛ این موضوع تفاوت اصلی بین حالت ریکاوری و حالت DFU است .

از حالت DFU Mode می توانید برای دانگرید کردن، آپگرید کردن، جیلبریک کردن و حتی ریبوت کردن دیوایسی که به حالت ناپایدار (تدر) جیلبریک شده استفاده کنید.

 

12. Respring

Rspering لود شدن دوباره صفحه نمایش یا همان Refresh صفحه نمایش است که در برخی مواقع (بعد از نصب توییک یا وجود اختلال جزئی) از آن استفاده می شود.

 

13. Sync

Sync به معنای یکسان سازی اطلاعات بین idevice و کامپیوتر (آیتونز) یا فضای ابری (iCloud) است.

 

14. SHSH

یک امضای الکترونیکی است که با ذخیره آن می توان به ورژن های پایین تری از iOS دانگرید (Downgrade) کرد. هر ورژن از iOS دارای SHSH مخصوص به خود هست. البته در حال حاضر امکان دانگرید وجود ندارد.

 

جیلبریک چیست جیلبریک ایفون آنلاک چیست آنلاک کردن ایفون ریکاوری ایفون فعال کردن ریکاوری در ایفون restore کردن ایفون dfu چیست سیدیا چیست نصب cidya نصب سیدیا در ایفون آنلاک کردن ایفون فعال کردن dfu در ایفون tweak چیست – Jailbreak چیست – Unlock چیست – Firmware چیست – iDevice چیست – Cydia چیست – Tweak چیست – فعال کردن Safe Mode در ایفون – Restore کردن ایفون – Recovery Mode آیفون – فعال کردن Recovery Mode در آیفون – DFU Mode چیست – DFU Mode آیفون – فعال کردن DFU Mode ایفون – Respring چیست – Respring آیفون – آیفون طرح اصلی – آیفون طرح اصلی – اپل طرح اصلی – SHSH چیست – SHSH در ایفون – فروشگاه اینترنتی آلبالو آشنایی با اصطلاحات کاربردی سیستم عامل IOS – آشنایی با اصطلاحات کاربردی سیستم عامل IOS – آشنایی با اصطلاحات کاربردی سیستم عامل IOS

فروش انواع ایفون طرح اصلی

error: Content is protected !!